SPOLU - občianska demokracia

Strana SPOLU - občianska demokracia je novou politickou silou, ktorá vznikla spájaním spoľahlivých a skúsených ľudí okolo Miroslava Beblavého. Po parlamentných voľbách v roku 2016 sa Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík rozhodli dodržať slovo, ktoré dali voličom a nevstúpili do vlády so Smerom. Opustili svoju stranu a zostali mimo vlády aj mimo parlamentných klubov, aby pracovali na dosiahnutí cieľa, ktorým je výmena vlády škandálov za odbornú a proeurópsku silu, ktorá bude riešiť skutočné problémy ľudí. Postupne sa k nim pridali aj ďalší poslanci a ľudia z regionálnej politiky, aktivisti a priaznivci proeurópskej, stredopravej orientácie.

Od svojho ustanovujúceho snemu v marci 2018 je strana SPOLU silou, ktorá každodennou politickou prácou usiluje o odbornú, slušnú a zároveň proeurópsku alternatívu súčasnej vládnej koalície. Na tento účel prináša kvalitnú programovú ponuku a ľudské zdroje potrebné na jej presadenie.

Základným programovým dokumentom je ustanovujúcim snemom schválený program s názvom Rekonštrukcia štátu, ktorá sa venuje nielen zmene štýlu vládnutia, ale aj navráteniu spravodlivosti a zlepšeniu situácie v oblasti školstva a zdravotníctva.

Programové priority SPOLU:

• rekonštrukcia štátu,
• proeurópska orientácia,
• vyššie mzdy,
• dostupné zdravotníctvo a kvalitné školstvo,
• zelená krajina a prosperujúce regióny.

Viac informácií nájdete na stránke Náš plán

Prečo voliť SPOLU:

• v prieskumoch máme viac ako 5%, čo znamená že Váš hlas vo voľbách neprepadne, nkoľko 5% je kvórum na vstup do parlamentu
• sme stredopravá, proeurópsky orientovaná strana
• sme financovaný iba z členských príspevkov a darov, nestoja za nami žiadni oligarchovia - financovanie

Čím sa líši SPOLU od iných politických strán?

SPOLU nezaložil bohatý podnikateľ ani celebrita. Je to strana občanov, ktorí sa živia prácou a ktorí si myslia, že politiku by mali mať možnosť robiť aj ľudia, čo nemajú na účte milióny. Strana SPOLU je vnútorne demokratická a snaží sa mať mnoho členov, ktorí o nej môžu rozhodovať. V súčasnosti má zástupcov vo viac ako 60 okresoch na Slovensku. Komunita Spolu na Facebooku má 4 000 členov a každý deň pribúdajú ďalší.

Predstavitelia strany SPOLU - občianska demokracia

MIROSLAV BEBLAVÝ
Poslanec NR SR, ekonóm a predseda strany SPOLU. Narodil sa v Bratislave a žije v bratislavskej Trnávke. Riadi sa upraveným heslom prvého československého prezidenta T. G. Masaryka: Nebáť sa, nekradnúť, nič nebrať osobne a nikdy sa nevzdávať!!! Presadil tzv. Beblavého percento, ktoré vnieslo viac konkurencie do hypotekárnych úverov, vďaka čomu majú dnes ľudia výrazne nižšie úroky. Ročne tak ľudia ušetria 128 000 000 eur.

JOZEF MIHÁL
Podpredseda SPOLU, poslanec NR SR a rešpektovaný expert v oblasti daní, odvodov, pracovného a sociálneho práva. Narodil sa v Nitre a žije v Slovenskom Grobe. Medzi najvýraznejšie úspechy Jozefa Mihála patrí zavedenie materskej dovolenky pre otcov a adoptívnych rodičov. Podarilo sa mu predĺžiť materskú dovolenku, zvýšiť materský príspevok a príspevok na starostlivosť o dieťa. Presadil zavedenie indexových fondov v druhom dôchodkovom pilieri. A tie od svojho zavedenia zarobili informovanejším a rozhľadenejším občanom, ktorí sa naozaj zaujímajú o svoj dôchodok, okolo 70-80%

KATARÍNA MACHÁČKOVÁ
Podpredsedníčka SPOLU, poslankyňa NR SR, primátorka mesta Prievidza a expertka na rozvoj regiónov a dopravu. Narodila sa v Bojniciach a žije v Prievidzi. Hoci musela po zvolení pristúpiť k racionalizačným opatreniam pre ozdravenie financií mesta, jej podpora v ďalších voľbách stúpla. V roku 2014 obhájila post primátorky s historicky najvyšším počtom hlasov. Mesto Prievidza získalo pod jej vedením mnohé ocenenia, napríklad za transparentnosť a komunikáciu s verejnosťou. Katarína Macháčková daruje každý mesiac svoj primátorsky plat na dobročinnosť.

ERIK BALÁŽ
Podpredseda SPOLU, ochranár, filmár a ekologický aktivista. Narodil sa v Stropkove a žije v Liptovskom Hrádku. Za ochranu slovenskej prírody bojuje už viac ako 22 rokov. Viedol úspešnú kampaň na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré sú dnes najväčšími územiami divokej prírody na Slovensku. Erik Baláž v roku 2017 získal ocenenie Biela vrana. Spolu so stranou SPOLU - občianska demokracia podporuje zákaz rúbania lesov v našich národných parkoch pre výrobu biomasy do spaľovní.

SIMONA PETRÍK
Členka predsedníctva, poslankyňa NR SR a expertka pre rodinnú politiku. Narodila sa v Liptovskom Mikuláši a žije v Bratislave. Jej poslaním je podporovať ženy v tom, čo chcú robiť a robia, rozvíjať ich potenciál a počúvať ich potreby, ktoré je potrebné pretaviť do konkrétnych legislatívnych opatrení. Venuje sa zlepšeniu postavenia žien v spoločnosti a na trhu práce. Upozornila ministerstvo zdravotníctva na protiústavnosť poplatku za sprevádzajúcu osobu pri pôrode, ktorý nakoniec ministerstvo skutočne zrušilo. Mladým rodinám táto zmena ušetrí približne 1 milión eur ročne.

VIERA DUBAČOVÁ
Členka predsedníctva a poslankyňa NR SR. V SPOLU sa venuje otázkam kultúry a boja proti extrémizmu. Po víťazstve Mariana Kotlebu v župných voľbách v roku 2013 spoluzaložila iniciatívu Nie v našom meste a začala sa angažovať v boji proti šíreniu intolerancie a nenávisti. Je absolventkou divadelnej réžie na VŠMU v Bratislave a autorkou a režisérkou množstva vlastných hier. Založila komunitné Divadlo z Pasáže. Okrem toho cestuje po Slovensku v mobilnej poslaneckej kancelárii a stretáva sa s občanmi po celom Slovensku. Narodila sa v Nitre a žije v Banskej Bystrici.

VLADIMÍR BILČÍK
Člen predsedníctva, expert na európsku a zahraničnú politiku SR. Narodil sa a žije v Bratislave. Pôsobí ako pedagóg na Katedre politológie FiF UK a vedie výskumný program o Európskej únii v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Vyštudoval politológiu a ekonómiu na Swarthmore College v USA, európsku politiku na Oxforde vo Veľkej Británii.

JAROSLAVA LUKAČOVIČOVÁ
Členka predsedníctva, expertka na dane, odvody a podnikateľské prostredie. Narodila sa v Banskej Bystrici a žije v Bratislave. Pracuje ako poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska a prezidentka Slovenskej asociácie účtovníkov neziskových organizácií. Je aj členkou poroty súťaže Podnikateľka Slovenska a autorkou viacerých publikácií na tému účtovníctva a daní neziskových organizácií. Vďaka iniciatíve Jaroslavy Lukačovičovej spolu s Miroslavom Beblavým sa napr. nebudú musieť neziskové organizácie pri prijímaní 2% z daní zapisovať do registra partnerov verejného sektora.

PAVEL NECHALA
Člen predsedníctva a odborník pre otázky právneho štátu. Narodil sa v Partizánskom a žije v Bratislave. Realizoval viacero pro bono prípadov, v ktorých sa postavil na stranu neoprávnene postihnutého občana. Od roku 2001 spolupracuje so slovenskou pobočkou Transparency International, kde dlhodobo bojuje za väčšiu otvorenosť a transparentnosť.

MARTIN PEKÁR
Člen predsedníctva, odborník na oblasť dopravy a taktiež vedie odbornú skupinu v strane SPOLU, ktorá sa zaoberá problematikou dopravy. Narodil sa a žije v Trnave. Jeho motiváciou na vstup do politiky bola aj potreba prispieť k tomu, aby mladí ľudia chceli žiť a pracovať na Slovensku a aby sa zlepšila úroveň verejného života tak, aby sa ľudia mohli spoľahnúť na svoj štát.

IGOR PETROVČIK
Člen predsedníctva, je poslancom mestskej časti Košice - Staré Mesto a krajský poslanec Košického samosprávneho kraja. Igor Petrovčík je vyštudovaným ekonómom so zameraním na podnikové riadenie a marketing. V SPOLU je poverený riadením špecializovanej odbornej skupiny zameranej na problémy ľudí žijúcich na Slovensku s názvom Plán pre Východ. Narodil sa a žije v Košiciach.

RICHARD JÁNOŠ
Člen predsedníctva, ekonóm a prešovský podnikateľ. Narodil sa v Spišských Vlachoch a žije v Prešove. Richard Jánoš zastupuje stranu SPOLU na Šariši. V SPOLU je súčasťou špecializovanej odbornej skupiny zameranej na problémy ľudí žijúcich na Slovensku s názvom Plán pre Východ.

OTO ŽARNAY
Predseda etickej komisie SPOLU, poslanec NR SR a odborník SPOLU pre problémy školstva, držiteľ ocenenia Biela vrana. Narodil sa a žije v Košiciach. Pôsobí tiež ako nezávislý poslanec Mestského zastupiteľstva v Košiciach.

MARTIN VAVRINČÍK
Kancelár strany SPOLU a expert pre problematiku sociálne vylúčených rómskych komunít a rozvoj regiónov. Narodil sa v Košiciach a žije v Bratislave. Od roku 2016 pracuje v neziskovej organizácii Človek v ohrození.

DALIBOR ROHÁČ
Ekonomický a zahranično-politický expert SPOLU. Narodil sa v Bratislave a žije v New Yorku. Pôsobí ako výskumný pracovník American Enterprise Institute, kde sa venuje ekonomickému a politickému vývoju v Európe. Je tiež hosťujúcim výskumníkom v Max Beloff Centre na Buckinghamskej univerzite v Spojenom kráľovstve a v Institute of Economic Affairs v Londýne, najnovšie aj spolupracovník Wilfried Martensovho Centra pre Európske Štúdie v Bruseli ( think tanku EPP) a ako aj hosťujúcim prednášajúcim na vysokej škole CEVRO Institut v Prahe.